A dlaczego taki tytuł? Odpowiedź w poście.
UWAGA!
Na początku chcę zaznaczyć, że grafiki oraz większość informacji pochodzi z internetu. Na końcu posta zamieszczę źródła, ale gdyby autor miał coś przeciwko udostępnieniu przeze mnie treści/grafiki, usunę ją z tego posta.
Jak stwierdzono czy psy widzą kolory? ---> psy-pies.com
Dowody na to, że psy widzą barwy przedstawił zespół naukowców z Uniwersytetu Kaliformijskiego w Santa Barbara (USA), którzy jako pierwsi przeprowadzili nowoczesne i skomplikowane badania widzenia u psów i stworzyli mapę postrzeganych przez nie kolorów. Testom poddano: beagle, spaniele, charciki włoskie, kilka mieszańców i miniaturową pudliczkę o imieniu Retina, należącą do jednego z naukowców. Adekwatne badania przeprowadzono także na innych gatunkach psowatych, m.in. u lisów i wilków.Poddawane testom psy umieszczano w komorze doświadczalnej z trzema ekranami świetlnymi, ustawionymi w rzędzie. Poniżej każdego ekranu było naczynie i urządzenie wyrzucające smakołyk, który wypadał po naciśnięciu przez psa znajdującego się nad nim ekranu. Testy były sterowane i kontrolowane komputerowo. Barwy losowo pojawiały się na ekranach. W każdej próbie testowej tylko jeden ekran miał inną barwę. Zadaniem psa było dostrzec różnicę i nacisnąć odpowiedni panel. Tylko jeśli wybór psa był słuszny, automat uwalniał nagrodę do naczynia.Najtrudniejszą częścią testu było wytłumaczenie psu, że jego zadanie polega na znalezieniu różnicy pomiędzy trzema świecącymi ekranami. Właściwy test zaczynał sie wtedy, gdy pies wiedział czego się od niego oczekuje. W każdej sesji było 200 do 400 prób, a w sumie wykonano ponad 4 tys. prób. Badacze szukali zestawienia kolorów, które psy potrafiły rozróżnić i takie, których rozróżnić nie umiały. Jeśli pies udzielał więcej niż 33% poprawnych odpowiedzi (poziom przypadkowej zgodności), to naukowcy przyjmowali, że jest on w stanie rozróżnić prezentowane barwy. Jeden kolor o odmiennej barwie był dobierany losowo, by pies nie miał pewności, na którym ekranie się pojawi i jakiej będzie barwy. Ponadto, losowo zmieniano też jaskrawość barwy, by wykluczyć wybór psa na podstawie tylko jednej jaskrawości barwy.
Co o tym sądzić?
W psich oczach znajduje się mniej komórek światłoczułych (inaczej czopków), niż w oku ludzkim. Oczywistym skutkiem tej przyczyny jest fakt, iż gama psich kolorów pozostaje uszczuplona (w porównaniu do ludzkiej).
Wybór
Powyższą grafiką można kierować się przy wyborze zabawek dla psów. Wśród szerokiego asortymentu są przecież takie, które zwierzakowi będzie łatwiej zauważyć, tj. żółte, niebieskie.
Należy pamiętać, że psy podczas aportu nie sugerują się wyłącznie barwą. Zazwyczaj zwracają uwagę na ruch obiektu. Jedną z ważniejszych funkcji podczas poszukiwania przedmiotu pełni również węch.
Źródła:
http://cursillo.dioms.org/Forms%20&%20Resources/graphics.html
http://psy-pies.com/artykul/czy-i-jak-psy-widza-kolory,1376.html
http://doglife.pl/jak-widzi-pies/
Bardzo ciekawy wpis, w ogóle anatomia psa i właśnie takie (całkiem spore, zresztą!) różnice między nim a człowiekiem są strasznie wciągające! :)
OdpowiedzUsuńSzkoda, że nie można zobaczyć świata tak, jak widzi go pies!
Pozdrawiamy!
www.herartes.blogspot.com
Rzeczywiście... Czasem, kiedy usiądę na ziemi i uświadamiam sobie, że dla Santi to codzienność, wszystko wydaje się takie ogromne. I jeszcze dochodzi do tego postrzeganie barw, pole widzenia, ostrość oraz zapachy i dźwięki... Prawda, u psów jest zupełnie inaczej ;) .
UsuńRównież pozdrawiamy!